Nutricionist je stručnjak koji vodi računa o odnosu dijete, prehrane i stanja psihofizičke dobrobiti osobe.
Procjenjuje prehrambene potrebe pojedinca. Razvija i preporučuje dijete u odnosu na utvrđena tjelesna stanja i patologije.
A visit to a nutritionist serves to:
pretilost, kolesterol, želučani refluks, dijabetes, hipertenzija, , kandidijaza, zadržavanje vode, oticanje trbuha, celijakija, intolerancija na hranu itd.
Odnos s nutricionistom podijeljen je na niz sastanaka koji imaju za cilj definirati pacijentove ciljeve, vrijeme i metode puta koje treba poduzeti.
Procjena povijesti patologija obitelji i bolesnika kako bi se mogle preporučiti najprikladnije namirnice, u eventualnoj aktivnosti prevencije obiteljskih patologija. Prikupljanje podataka o povijesti težine pacijenta. Poznavanje bilo kakvih fluktuacija u težini koje je pacijent imao tijekom godina, je li prethodno bio na dijetama i koje vrste (npr. s visokim sadržajem proteina i uz pomoć lijekova) vrlo je korisno za razvoj dobre prehrane. Detekcija visine, težine, opsega, BMI (indeks tjelesne mase), BM (bazalni metabolizam u mirovanju), visceralne masnoće, detekcija potkožne masnoće plikometrijom, procjena energetskih potreba
Nutricionistička anamneza: nutricionist proučava prehrambene navike i način života pacijenta te svako ponašanje obitelji, kako bi mogao razviti plan prehrane koji je osoba što lakša za provedbu.
Plan prehrane je strukturiran s težinama ili bez težine prema osobnim potrebama.
Personalizirani jelovnik sa svim objašnjenjima bit će dostavljen na drugom sastanku ili e-poštom. Nadalje, bit će pružene korisne informacije o načinu pripreme i kuhanja hrane, savjeti o tome koje namirnice ograničiti, a koje preferirati u odnosu na bolest ili patologiju o kojoj se govori, opće prehrambene indikacije ponašanja i izbora namirnica, pojmove na etiketama hrana, lagani recepti i također za one koji ručaju izvan kuće.
Periodični sastanci obično se odvijaju 3-4 tjedna nakon dostave individualnog jelovnika u svrhu praćenja napretka.
Sastanak je ključan kako bi se nutricionistu omogućilo da učinkovito intervenira u prevladavanju svih poteškoća i ustraje u postizanju ciljeva. Tijekom obilaska ponovno će se prikupljati podaci putem kojih će se moći pravilno procijeniti kako postupiti i eventualno intervenirati. Moguće je iskoristiti podršku usmjerenu na jačanje motivacije potrebne za postizanje i održavanje ciljeva. Glavni cilj je postizanje psihofizičkog blagostanja.
Giuliana Komadina, vlasnica i začetnik Medicinsko Estetskog Centra Pupa, rođena je 1958. godine u Rijeci, kao bacc.med.techn. diplomirala na Medicinskom fakultetu u Rijeci prije 32. godine, a nakon toga završila na Fakultetu Zdravstvenih studija u Rijeci, magisterij kliničkog nutricionizma i stekla zvanje univ.mag.clin.nutr.
2019. završila je Master u Veroni pod vodstvom prof. Riccarda Dalle Grave, koji je lider u području liječenja poremećaja prehrane, pod nazivom Terapija i prevencija kod poremećaja prehrane i pretilosti, te je ovim obrazovanjem postala i član talijanske udruge Poremećaja prehrane i težine AIDAP.
To je samostalna i neovisna udruga osnovana 1999. godine i priznata kao znanstveno medicinsko društvo od FISM-a (FEDERACIJA TALIJANSKOG ZNANSTVENOG MEDICINSKOG DRUŠTVA), koji nastoji podijeliti znanje i kulturu u sprečavanju, obrazovanju, liječenju i istraživanju poremećaja prehrane i pretilosti.
Inače, naša Pupa je manager u stomatološkoj ordinaciji i laser centru Studia Komadina.
Završila je Reviderm Akademiju u Zagrebu, edukaciju za laserske tretmane INFINI I SOLARI, te edukaciju za EN CURVE poznatog lidera u medicinskoj estetici LUTRONIC i redovno se usavršava u najvećim svjetskim centrima estetike poput Španjolske, Bologne, Beča, Zagreba.